» » کتاب " مرز آسمان بین " با موضوع زندگینامه و خاطرات شش تخریب چی دفاع مقدس

  کتاب " مرز آسمان بین " با موضوع زندگینامه و خاطرات شش تخریب چی دفاع مقدس

 


 
مرز آسمان بین: زندگی‌نامه و خاطرات سرداران شهید تخریب: حسین هرمزی، محمدرضا عبدی، علیرضا عامری، محمدرضا هادی، مرتضی بهاری و علی‌رضا حسن‌نیا

پدیدآورندگان : نویسنده: راضیه رضاپور , ویراستار: مجتبی سالاری
موضوع : جنگ ایران و عراق، 1367 - 1359 - شهیدان - سرگذشتنامه
ناشر : كنگره بزرگداشت سرداران شهید و بیست و سه هزار شهید استان خراسان , سنبله
محل نشر : مشهد
قطع : رقعی
نوع کتاب : تالیف
زبان اصلی : فارسی
قیمت : 12000
نوع جلد : شومیز
قطع : رقعی
تیراژ : 3000
تعداد صفحات : 160
تاریخ نشر : 1384/10/3
رده دیویی : 0950508430922
شابک : 964-392-338-X
, "كتاب حاضر خاطرات شش شهید هشت‏سال دفاع مقدس در قالب زندگى‏نامه و موضوعات مختلف دیگر نگاشته‏ شده‏ است."خاطرات شش تخریب چی دفاع مقدس منتشر شد

کتاب " مرز آسمان بین " با موضوع زندگینامه و خاطرات شش تخریب چی دفاع مقدس با حمایت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس به چاپ رسید. 

کتاب " مرز آسمان بین " با قلم راضیه رضا پور در 144 صفحه با شمارگان 3000 نسخه توسط کنگره بزرگداشت سرداران و 23 هزار شهید استان خراسان منتشر شد. 

در بخشی از این کتاب آمده است: سردار شهید حسین هرمزی سال 44 در روستای محمد آباد به دنیا آمد هنوز سیزده سال بیش نداشت که در تظاهرات علیه رژیم شاه شرکت می جست پس از پیروز ی انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به جبهه رفت اواخر سال 63 به واحد تخریب سپاه پاسداران دفاع انقلاب اسلامی پیوست. مدتی جانشین فرمانده گردان اسدا.. و زمانی مسول بسیج خلیل آباد و مدتی هم جانشین گردان نازعات بود. پس از اتمام جنگ با وجود داشتن همسر و سه فرزند هنوز میان خلیل آباد و مقر گردان نازعات در غرب کشور در تردد بود تا بالاخره در دوم دی ماه سال 73 پس از انجام آخرین ماموریت در مرز آسمان بین بر سر انفجار مین به درجه رفیع شهادت نائل شد. 
همچنین محمد رضا عبدی فرزند محمد تقی در سال 45 در بخش خلیل آباد کاشمر دیده به جهان گشود پدرش خادم مسجد جامع خلیل آباد و مادرش مدرس قرآن بود در سال 55 با وجود سن کم در فعالیت های ضد رژیم شرکت نمود سال 59 با شروع جنگ تحمیلی تحصیلاتش را که تاسی کل بود نیمه تمام رها کرد و عازم جبهه شد در جبهه در واحد تخریب لشکر 5 نصر به عنوان تخریب چی فعالیت کرد مدتی نیز برای ترویج انقلاب اسلامی به سوریه و لبنان سفر کرد اما پس از شش ماه دوباره به جبهه بازگشت و در عملیتهای والفجر 8، کربلای 4 و 5 به عنوان جانشین واحد تخریب لشکر 5 نصر، شرکت کرد. سرانجام در تاریخ 6 دی ماه سال 65 در حال انتقال پیکر شهدا در منطقه عملیاتی کربلای 5 به شهادت رسید. 
به گزارش مهر، شهید علیرضا عامری در سال 34 روستای هفت خانه کاشمر و در خانواده مذهبی بدنیا آمد از شش سالگی به دبستان رفت فعالیت سیاسی خود را از سیزده سالگی که مصادف با قیام مردمی علیه رژیم طاغوت بود، با توزیع اعلامیه و دیوار نوشته هایی علیه شاه آغاز کرد در دبیرستان جزو انجمن اسلامی دانش آموزان کاشمر شد و با شهیدان سبیلیان، توانگر، هادوی، حیدری و غیره آشنا شد در همین زمان با روابط عمومی سپاه کاشمر ارتباط پیدا کرد و در مبارزات منافق ستیزانه و کشف توطئه های مجاهدین خلق کاشمر شرکت جست با شروع جنگ تحمیلی به جبهه رفت پس از طی دوره آموزشی در بیرجند به گروه تخریب پیوست و در عملیات محرم، رمضان، والفجر 1 ،2 و 3 نقش به سزایی ایفا کرد. همزمان با حضور در جبهه تحصیلات خود را نیز ادامه می داد سرانجام در تاریخ 9 مرداد سال 62 در عملیات آزاد سازی مهران " والفجر 3" در حالیکه مسوول دسته تخریب لشکر 5 نصر بود به شهادت رسید. 
شهید محمد رضا هادی فرزند اسماعیل در سال 47 در روستای فروتقه (انصاریه کاشمر) متولد شد. با شروع انقلاب در تمام تحرکات ضد رژیم شرکت کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل بسیج به عضویت آن در امد و در آغاز جنگ تحمیلی به جبهه اعزام شد. وی در کسوت تخریب چی در عملیات های مختلفی شرکت کرد تا سرانجام به عنوان مسوول محور تخریب تیپ 18 جواد ائمه (ع) در منطقه عملیاتی مهران به شهادت رسید. 
شهید مرتضی بهاری اول اسفند 47 در کاشمر و در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. دوران تحصیلات راهنمایی وی مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی و صدور فرمان جهاد سازندگی امام خمینی (ره) بود وی نیز علاوه بر تحصیل به روستاهای اطراف کاشمر می رفت و در امر کشاورزی به آنها کمک می کرد. وی در انجمن اسلامی دانش اموزان نیز فعال بود. در سیزده سالگی با دست بردن در فتوکپی شناسنامه اش راهی جبهه شد. پس از 5 سال حضور مداوم وی و شرکت در عملیات های مختلف به عنوان تخریب چی لشکر 5 نصر بالخره در تاریخ 28 مهر ماه 65 در جزیره مجنون در حین ماموریت به شهادت رسید. 

شهید علیرضا حسن نیا در بهار 41 در خلیل آباد متولد شد در سال 58 عضو انجمن اسلامی دانش آموزی کاشمر شد و شروع به مطالعه کتب شهید مطهری، شهید دستغیب و غیره کرد با آغاز جنگ به جبهه اعزام شد و بالخره به درجه رفیع شهادت نائل آمد. همچنین آلبومی از تصاویر و عکس های شهیدان نیز ضمیمه کتاب شده است.

 

  21 فروردین 1393
  3 081

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران