» » کتاب «لبخندی به معبر آسمان» زندگی و خاطرات شهید حاج محسن دین شعاری، علمدار گردان تخریب لشکر 27 محمد رسول الله (ص)

  کتاب «لبخندی به معبر آسمان» زندگی و خاطرات شهید حاج محسن دین شعاری، علمدار گردان تخریب لشکر 27 محمد رسول الله (ص)

کتاب «لبخندی به معبر آسمان» زندگی و خاطرات شهید حاج محسن دین شعاری، علمدار گردان تخریب لشکر 27 محمد رسول الله (ص)

 

لبخندی به معبر آسمان: خاطرات سردار شهید حاج محسن دین شعاری جانشین گردان تخریب لشکر 27 محمد رسول الله (ص)
گردآورندهگروه تحقيقاتي فتح الفتوح
ناشر:  صریر (وابسته به بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس)
موضوعجنگ ايران و عراق، 1359 - 1367 - شهيدان - سرگذشتنامه
موضوعدين شعاري، محسن 1338 - 1366 - خاطرات
تعداد صفحه:  29
قطع:  رقعي
نوع جلد:  شومیز
تاریخ نشر:  91/10/20
نوبت چاپ:  1
محل نشر: تهران
شمارگان: 3000
رده دیویی: 955.084309
زبان کتاب:  فارسي
قیمت: 7,000 تومان

گفته اند شرف المکان بالمکین... اعتبارمکان ها به انسان هایی است که درآنها زیسته اند و چه خوب گفته اند و پادگان دوکوهه چنین مکانی است؛ اگر شهدا نبودند و بسیجی ها، آنچه می ماند، پادگانی بود درندشت، با زمین هایی آسفالته و کم و بیش خاکی و پرسنگریزه، خشک و کم دار و درخت، ساختمان هایی کوتاه و بلند و شبیه هم ... اما دوکوهه سال ها با شهدا زیسته است، بابسیجی ها و از انها روح گرفته است، روحی جاودانه. قصه کتاب ما هم از همین دوکوهه شروع شد و ساختمانی متفاوت با بقیه ساختمانها که در انتهایی ترین نقطه دوکوهه قرار داشت و قرار و آرام همه بچه های گردان تخریب بود. مکان مقدسی که روزگاری تخریب چی ها در آن بازار معامله ای داشتند. 

یادنامه ای برای علمدار گردان تخریب
در کنارش قبرهایی که کنده شده بود تا تخریبچی ها شب ها در آن بخوابند و راز و نیاز کنند و  نماز شب بخوانند. "حسینیه تخریب" با وجود گذر سالها همچنان با ابهت در جای خود ایستاده بود و هنوز به حضور یاران سفرکرده اش می بالید... همه جای حسینیه صحبت از تخریبچی های شهیدش داشت و شاخص تر از همه عکس و نام معاون فرمانده گردان، شهید حاج محسن دین شعاری، مردی با محاسن بلند... آنجا هر که می خواست از او حرف بزند می گفت: حاج محسن، فرمانده ای خوش سیما و خوش مرام بود که هرکه اولین بار می­دیدش عاشقش می­شد. شوخی ها و اخلاق نمونه اش زبانزد بود، اصلا او لنگر گردان تخریب بود... از او شنیدیم اما همچنان چیزی ما را به سمت او می­کشاند...

خاطرات و فضای روحانی حسینیه تخریب و شنیده هایمان از حاج محسن دین شعاری­اش در یادمان ماند تا اینکه مزارش در گلزار شهدای بهشت زهرا شد مکانی برای رفع خستگی و دلتنگی و تنفس در شبهای جمعه... و یکی از همین شبها بود که او به سراغمان آمد! سر مزارش نشسته بودیم که صدای پایی آهسته آمد.

کتاب «لبخندی به معبر آسمان» زندگی و خاطرات شهید حاج محسن دین شعاری، علمدار گردان تخریب لشکر 27 محمد رسول الله (ص)

 


سر که بلند کردیم آقا محسن را دیدیم که گرد سفیدی گذشت سالها بر موهایش نشسته بود و خبری هم از محاسن بلندش نبود! کمی که گذشت با صدای حاج صمد دین شعاری، برادر بزرگوار شهید به خود آمدیم. فهمیدیم که نه خود حاج محسن که شاید پیکی از سوی اوست تا هم ذهن و دل ما با صحبت در موردش آرام بگیرد و هم شهید حاج محسن دین شعاری، جانشین گردان تخریب محمد رسول الله(صلی الله علیه)  آنکه دوستانش به حق به او عنوان " علمدار گردان تخریب" را داده اند بعد از گذشت حدود بیست و شش سال از غربت و گمنامی درآید و شرح رشادتها و جانبازیهای او و همراهانش زبان به زبان بچرخد و پرآوازه تر شود. 

در نهایت "گروه تحقیقاتی فتح الفتوح" که از نام و امکانات آنچنانی دیگران بی بهره بود و امید و سرمایه اش پس از لطف خداوند و عنایت شهدا به بضاعت و توانایی و انگیزه اعضای کم تعداد گروهش بود با همکاری صمیمانه و بی دریغ حاج صمد دین شعاری قدم در مسیری پر فراز و نشیب گذاشت. گفتگو و مصاحبه با خانواده و دوستان و همرزمان آقا محسن پنجره جدیدی از شخصیت شهید دین شعاری برایمان گشود و با دیدن عکس ها و نامه هایش انگار لحظه ها در کالبد زمان متوقف شد و پا در روزگار حضورش گذاشتیم...   

کار نگارش کتاب که به پایان رسید، تقویم روی میز به ما بشارت روز میلاد حضرت قمر بنی هاشم(ع) را می­داد و اینگونه شد که ما کتاب علمدار میدان تخریب را به علمدار دشت کربلا تقدیم کردیم و نامش را هم گذاشتیم: "لبخندی به معبر آسمان"

یادنامه ای برای علمدار گردان تخریب

بسیاری از کتاب استقبال کردند به طوری که این تحفه، جزء چند اثر پرفروش و پر استقبال انتشارات صریر در روزهای بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شد. در این میان افرادی هم بودند که علیرغم درخواست گروه برای مصاحبه و ذکر خاطرات نه تنها کمکی نکردند بلکه بعد از انتشار کتاب زبان به خرده گیری و شماتت گشودند که واویلا، عجله کردید، حق شهید ادا نشد! شاید به نظر آنان باید بیش از حدود سه دهه می گذشت تا نامی از گردان تخریب و آقا محسنش در فضای کتاب دفاع مقدس طنین انداز شود. بگذریم!

اگر این نوشته را خواندید و دلتان هوایی دوکوهه و ساختمان تخریب و فرمانده اش شد، کتاب" لبخندی به معبر آسمان" را بخوانید. مطمئن باشید حاج محسن با شوخی ها و خنده هایش، با شجاعتها و جوانمردیهایش دل شما را هم خواهد برد...

کتاب «لبخندی به معبر آسمان» زندگی و خاطرات شهید حاج محسن دین شعاری، علمدار گردان تخریب لشکر 27 محمد رسول الله (ص)

 
کتاب «لبخندی به معبر آسمان» زندگی و خاطرات شهید حاج محسن دین شعاری، علمدار گردان تخریب لشکر 27 محمد رسول الله (ص) منتشر شد.

این کتاب که به کوشش گروه تحقیقاتی فتح الفتوح گردآوری شده است از 7 فصل تشکیل شده و زندگی حاج محسن دین شعاری را از تولد تا محل شهادت در بر‌ می‌گیرد. عناوین این فصل‌ها شامل: «مرد انقلابی»، «پوشیدن جامه رزم»، «او که خستگی را خسته کرد»، «مسافر ذی‌ الحجه»، «شلمچه؛ سه راه محسن سوتی!»، «لبخندی به معبر آسمان» ، «کلام ماندگار» است.

بخش‌های مختلفی از کتاب از زبان همرزمان، دوستان و خانواده شهید بیان شده و زوایای مختلفی زندگی این شهید را برای خواننده روشن می‌کند. همچنین در انتهای کتاب نیز آلبومی از تصاویر این شهید منتشر شده است.

در یکی از این خاطرات با عنوان «ترکش کلنگی» که از زبان برادر شهید نقل می‌شود، آمده است:

در جبهه خیلی مجروح می‌شد. یک بار همان طوری که خم شده بود تا از تیررس ترکش‌ها در امان باشد، از کمر به پایین مورد اصابت قرار گرفته بود. به مجروحیت‌های عجیب و غریب محسن عادت داشتم. یک روز پنج‌شنبه او را با عصا خانه آوردند. گفتم: چی شده؟ گفت: «این دفعه ترکش کلنگی خوردم» باور نکردم. گفتم: ترکش کلنگی دیگه چیه؟! ترکش خوردی؟ گفت: چه جوری بهت بگم، دارم میگم ترکش کلنگی خوردم! گفتم: همه رقم شنیده بودیم؛ تیر، تیر کالیبر 50، کالیبر 45 و .... اما ترکش کلنگی نشنیده بودم! بعد جریان را فهمیدم که موقع کندن کانال، کلنگ یکی از بچه‌ها به زانوش خورده است. کلنگ‌های جبهه سنگ را هم می‌شکند. از آن روز به بعد دیگر زانوی محسن 90 درجه خم نمی‌شد.

کتاب «لبخندی به معبر آسمان» خاطرات سردار شهید حاج محسن‌ دین‌شعاری از سوی انتشارات «صریر» ( وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس) در 3000 نسخه و به قیمت هفت هزار تومان منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب‌های منتشر شده از سوی نشر «صریر» می‌توانند با شماره تلفن 66954108 یا فروشگاه «صریر» در خیابان انقلاب، روبه روی درب اصلی دانشگاه تهران شماره 96/13 مراجعه کنند.

کتاب «لبخندی به معبر آسمان» زندگی و خاطرات شهید حاج محسن دین شعاری، علمدار گردان تخریب لشکر 27 محمد رسول الله (ص)

 

در بخش زندگی نامه و بیوگرافی مختصری از شهید دین شعاری می خوانیم:

زندگی‌نامه: می دانی تولد، برای آموختن است؛ پرنده بودن در قفس خاکی تن و در جمع خاکیان. اگر پرنده باشد هنگام کوچ می گویند پرواز کرد. در هر روز زندگی بال و پر نگشایی، در وقت رفتن می گویند مرد و خوشا بحال کسی که پرواز سرخ داشته باشد، آ ن گاه هنگام مرگش می گویند شهید...

 

نام و نام خانوادگی محسن دین شعاری فرزند: اسماعیل تاریخ تولد 5/1/1338 محل تولد تهران  محل درخونگاه

 

فعالیت‌ها: قبل از انقلاب؛ هیئت شهدای دشت کربلا، حضور و فعالیت مستمر در پزشکی قانونی برای جابه جایی و انتقال شهداء به بهشت زهرا، عضویت در جمع خادمان مهدیه تهران، شرکت در راهپیمایی و تظاهرات، راه اندازی هیئت گردان لشگر 27 در زمان جنگ.

 

سربازی: شروع دوره سربازی به فرمان امام خمینی در سال 1358، شرکت در غائله گنبد و جنگ کردستان- اتمام دوره در سال 1359

 

دوره های آموزشی: گذراندن دوره آموزشی سپاه در پادگان امام حسین علیه السلام در سال 1359، حضور در مقر شهید مطهری برای حفاظت از ساختمان ریاست جمهوری، مجلس و نخست وزیری، گذراندن دوره تخصصی تخریب در پادگان ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و ورود به لشگر 27 محمد رسول الله صلی الله علیه و آله.

 

حضورد درجبهه: اولین اعزام اسلام آباد غرب؛ اعزام به سومار، عزیمت به جبهه جنوب؛ فکه و دشت عباس، شرکت در عملیات و الفجر مقدماتی، 1، 2، 3 و 4، مأموریتی به ماه در سوریه و لبنان، شرکت در عملیات بدر، والفجر 8، کربلای 1، 4، 5، و نصر 7.

 

 تاریخ شهادت: 15/05/1366 مصادف با عید قربان.

 

 محل شهادت: سردشت، ارتقاعات دوپازا

 

مزار شهید: بهشت زهرا سلام الله علیها، قطعه 29، ردیف 3، شماره 9  17 دی 1394
  3 763

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران