» » کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

  کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» منتشر شد. این کتاب به خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین، مشهور به معبرگشای پابرهنه می‌پردازد.

 انتشار خاطرات معبرگشای پابرهنه در «رد پابرهنه‌ها»/ اگر از مرتضی بنویسی، از همه نوشته‌ای

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام به خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین یا به تعبیر همرزمانش، شکارچی گردن کج، فرمانده جلوتر از فرمانبر، معبرگشای پابرهنه، تخریب‌چی روضه‌خوان می‌پردازد.

 

هنر او افزون بر گذر از موانع و رهایی از تعلقات دنیایی، جا گذاشتن تک‌تیرانداز دشمن در جزیره مجنون است که روی استخوان سرش خط سرخ کشیده و مدارا با ترکشی که در شلمچه ریه‌اش را شکافت و پابرهنه‌ ماندن در تامینی که روی برف‌های استان سلیمانیه عراق ایجاد شده بود. این حماسه‌ها سبب شد تا سردار حمید حسام بخشی از خاطرات او را در «ردپا برهنه‌ها» ماندگار کند.

 

در مقدمه کتاب «رد پابرهنه‌ها» می‌خوانیم: «نه تنها برای من که برای بسیاری از بچه‌های جبهه، آقا مرتضی مترادف با گردان تخریب‌ است و برای تخریب‌چی‌ها، مرتضی یعنی نمودار سختی همراه با معنویت جبهه. پس رسیدن به گنج نامکشوفی مثل مرتضی نادرمحمدی، بیان خاطرات نسلی است که سخت‌ترین گره‌های آوردگاه رزم، با دست همت آنان باز می‌شد. نوجوانان و جوانانی که مرگ را به بازی گرفته بودند و قبل از رسیدن به میدان مین با هم می‌خواندند که: «ننهم می‌گه جبهه نرو، جبهه می‌ری بسیج نرو، بسیج می‌ری جلو نرو، جلو می‌ری تو خط نرو، تو خط می‌ری تخریب نرو، تخریب می‌ری رو مین نرو، رو مین بری هوا می‌ری، نمی‌دونی تا کجا می‌ری»

 

برخلاف بسیاری از راویان بدقلق، راضی کردن آقا مرتضی برای گفتن خاطراتش کار دشواری نبود. اما او یک شرط اساسی داشت که برای یک غیر تخریب‌چی مثل من، دشوارتر از زدن معبر و عبور از میدان مین بود. شرطش این بود: «همه اتفاقات تخریب در هشت سال دفاع مقدس از زبان همه بازماندگان تخریب روایت شود و من یکی از آنان باشم.»

 

این کتاب پس از دو سال مصاحبه، تدوین و نگارش به سامان رسید. نویسنده در مقدمه کتاب به شیوه مصاحبه تاریخ شفاهی خود با این راوی اشاره می‌کند و می‌نویسد: «مرتضی از تهران به همدان می‌آمد و قبل از مصاحبه، عکس‌های هم‌رزمان تخریب‌چی شهیدش را مقابلش می‌گذاشت. گویی که قرار است برای آن‌ها درد دل کند. از هر شهیدی که خاطره می‌گفت، گریه میان کلماتش فاصله می‌انداخت و من بیشتر و بیشتر به آن نگاه ژرف‌اندیش حاج مهدی کیانی می‌رسیدم که: «اگر از مرتضی بنویسی، از همه نوشته‌ای.»

 

«رد پابرهنه‌ها» در 10 فصل «میرزاکوچک ملایر»، «مشق جنگ»، «پاهای بی‌قرار»، «گروه پاپتی»، «شبیه گودال قتلگاه»، «بهشت تخریب»، «بمب‌های متحرک»، «کربلای شلمچه»، «ردپابرهنه‌ها» و «روز‌های آخر» تدوین شده است و در خلال آن، تصاویر، اسناد و پی‌نوشت‌ها، متن را کامل کرده‌اند.

 

در صفحه 302 کتاب «رد پابرهنه‌ها» می‌خوانیم: «چشمم میان شهدا می‌گردید تا سیدحسین را دیدم. با پیرهن چاک، طاق باز افتاده بود و آسمان را نگاه می‌کرد. گویی چشمان بازش با من حرف می‌زد. آتش گرفتم و بغضم ترکید. برای دقیقه‌ای کنارش نشستم و روی شال سبزی که همیشه در کمر داشت، دست کشیدم و برخاستم از آنجا لابه‌لای شهدا، پامرغی جلو رفتم، در این فکر بود که کجا را پیدا کنم که در صورت انفجار پیکر شهدا این سوی محل برش و سمت خودمان قرار گیرند تا بعداً تخلیه شوند.


جلوترین نقطه‌ای که شهدا افتاده بودند، دو تا بشکه قار داشت پیدا بود که بچه‌های حین درگیری پشت آن سنگر گرفته بودند، با تعدادی الوار و گونی‌پاره و پیکری که پاهایش آن سوی الوار آویزان، و سرش از بلندای الوار و گونی‌ها به عقب‌ها افتاده بود، شکم سفید، و بخیه‌های باز شده‌اش، میخکوبم کرد. حاج رضا شکری‌پور با آن تن مجروح که حتی نمی‌توانست در نماز به راحتی خم شود، این جا جلوتر از بچه‌هایش افتاده بود. ماتم تمام وجود را گرفت غمی که در وجودم، حرکت و توان آفرید و تصمیم گرفتم جلوتر از پیکر شهدا و بیخ گوش عراقی‌ها در فاصله 20 متری‌شان انفجار را بزنم. همان‌گونه نشسته، سرچرخاندم، سه همراه تخریب‌چی‌ام را نمی‌دیدم و پشت سرم شهدا آرام خوابیده بودند و آرامش‌شان، آرامم کرد و ذره‌ای به این فکر نکردم که عراقی‌ها مرا می‌بینند یا نه.»


کتاب «رد پابرهنه‌ها» را انتشارات صریر با شمارگان یک هزار نسخه، در قطع رقعی، 700 صفحه و به بهای 370‌هزار ریال روانه بازار نشر کرده است.


 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» 
روایتگر خاطرات تخریبچی ها، پرمخاطره‌ترین رسته‌ رزمی دفاع مقدس

بچه‌های گردان تخریب بدون اینکه ردی از خود برجای بگذارند،‌ عاشقانه و بی‌ادعا در دفاع مقدس حماسه‌ها آفریدند.
به گزارش خبرگزاری حیات، حمید حسام با اذعان به اتمام تألیف خاطرات شفاهی مرتضی نادری محمدی، معاون گردان تخریب لشکر ۳۲ انصارالحسین(ع) گفت:‌ این کتاب خاطرات شفاهی مرتضی نادری محمدی است .
وی در ادامه با بیان اینکه‌ یکی از پرمخاطره‌ترین رسته‌های رزمی دفاع مقدس کار تخرییب‌چی‌ها بود، افزود:‌ این گردان اکثر رزمنده‌های کم سن و سال بودند که بی ادعا به فعالیت خود مشغول بودند‌، حتی گاهی این گردان پیش از اینکه نیروهای رزمنده اصلی وارد میدان شوند،‌ پیش قدم بودند و برای عملیات‌ها اقدام می‌کردند. 

حسام در پایان تصریح کرد: به همین دلیل عنوان کتاب را «رد پابرهنه‌ها»‌ انتخاب کرده‌ام‌، زیرا بچه‌های گردان تخریب بدون اینکه ردی از خود برجای بگذارند،‌ عاشقانه و بی‌ادعا در دفاع مقدس حماسه‌ها آفریدند.
 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 

آیین رونمایی از کتاب«رد پابرهنه‌ها» برگزار شد

رامهرمزی: انگیزه نوشتن «رد پابرهنه‌ها» انتقال فرهنگ عاشورایی است/ دهقان: قلم حسام می‌تواند چراغ راه خاطره‌نویسان باشد

 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 


 

 

معصومه رامهرمزی در آیین رونمایی کتاب «رد پابرهنه‌ها» گفت: «موضوع مشترک تمامی فصل‌های کتاب، انگیزه جدی نویسنده و راوی کتاب برای انتقال فرهنگ معنویت و عاشورایی است.» احمد دهقان نیز اظهار کرد: می‌توان در خاطره‌نگاری مانند سردار حسام متنی به یادگار گذاشت که چراغ راه خاطره‌نویسان باشد.

 رامهرمزی: انگیزه نوشتن «رد پابرهنه‌ها» انتقال فرهنگ عاشورایی است/ دهقان: قلم حسام می‌تواند چراغ راه خاطره‌نویسان باشد

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین رونمایی از کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته حمید حسام، سه‌شنبه چهارم خرداد 1395 با حضور این نویسنده، مرتضی نادری، معاون گردان تخریب لشکر 32 انصارالحسین (ع) در دوران دفاع مقدس و راوی کتاب، سردار گلعلی بابایی، معصومه رامهرمزی، احمد دهقان و جواد محقق در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد.

 

یگانگی روح نویسنده و راوی

معصومه رامهرمزی در این برنامه به معرفی کوتاهی از این کتاب پرداخت و گفت: «رد پابرهنه‌ها» شامل 10 فصل است که موضوع مشترک تمامی این فصل‌ها انگیزه جدی نویسنده و راوی کتاب برای انتقال فرهنگ معنویت و عاشورایی است. آن‌ها از قشری بودند که بار اصلی جنگ بر دوش آنان بود و حتی زخم بر تن، جبهه‌ها را رها نمی‌کردند.

 

نویسنده «یکشنبه آخر» درباره ویژگی‌های مهم کتاب «رد پابرهنه‌ها» توضیح داد: روایتگر و نویسنده کتاب، رویکرد اعتقادی و عرفانی به موضوع جنگ تحمیلی داشتند که از آغاز تا پایان کتاب این رویکرد دیده می‌شود. همه جای کتاب با تأویل عاشورایی مواجهیم. نویسنده و راوی کوشیده‌اند از جمعی صحبت کنند که شهید شده‌اند. راوی در همه روایت‌ها شهیدان را ناظر بر اعمال خود می‌بیند. حدود 500 صفحه از این کتاب متن است و باقی آن، تصاویری از همین شهیدان است.

 

وی آشنا شدن مخاطب با جزییات عملکرد یک تخریبچی را از دیگر ویژگی‌های این کتاب دانست و افزود: توانمندی دیگر «حسام» این بود که توانست موضوع تلخی را به شیوه‌ای بنویسد که مخاطب کمتر احساس خستگی و دلزدگی کند. همچنین، اتحاد و یگانگی بین نویسنده و راوی وجود دارد که کتاب «رد پابرهنه‌ها» را به نتیجه می‌رساند.

 

فصل مشترک تمام کتاب‌های «حسام»

سردار گلعلی بابایی نیز در سخنانی به سردار حسام برای بهترین شیوه بهره‌برداری‌اش از دوران بازنشستگی تبریک گفت و اظهار کرد: در حدود سه سال اخیر شاهد رونمایی چهار کتاب از سردار حسام بوده‌ایم. کتاب‌های «وقتی مهتاب گم شد»، «فقط غلام حسین (ع) باش»، «آب هرگز نمی‌میرد» و کتابی که با نام «رد پابرهنه‌ها» رونمایی می‌کنیم. در هر سه رونمایی قبلی، سردار همدانی نیز در میان ما حضور داشت.

 

وی با اشاره به توصیه رهبری مبنی بر دوری از اغراق و ضرورت رنگ‌آمیزی کردن زیبای خاطرات دوران دفاع مقدس، گفت: قلم «حسام» مصداق همین رنگ‌آمیزی زیباست. او خاطرات را همان‌گونه که رهبر توصیه داشتند، به شیوه رمان‌های جذاب و دلپذیر می‌نویسد.

 

مخلص‌ترین خاطره‌نگار جنگ

جواد محقق نیز در این برنامه به ماجرای آشنایی خود با سردار حسام اشاره کرد و گفت: من در گفت‌وگوهایی که با زنده‌یاد امیرحسین فردی داشتم، با وی آشنا شدم. وی می‌گفت کتابی برای مطالعه پیش از انتشار در دست دارد که به برادر شهیدم می‌پرداخت. من تا زمان انتشار این کتاب که «راز نگین سرخ» نام دارد، «حسام» را از نزدیک ندیده بودم اما بارها از اطرافیانم در همدان سلام گرم او به من رسیده بود.

 

وی ادامه داد: وقتی این کتاب منتشر شد، در همدان بودم. «راز نگین سرخ» را خواندم و در هنگام بازگشت به تهران که برف زیادی باریده بود، برای عرض تبریک نزد وی رفتم. تا پیش از آن هیچ دیداری میان ما صورت نگرفته بود اما «حسام» من را به خاطر آشنایی که با بردارم داشت، به سرعت شناخت.

 

به گفته محقق، سردار حسام یکی از صادق‌ترین و مخلص‌ترین نویسندگان حوزه خاطرات دفاع مقدس در قالب رمان است و هر نویسنده حوزه دفاع مقدس آرزو دارد که روزی چون او باشد.

 

فقط برای اخلاص قلم نویسنده

احمد دهقان، دیگر سخنران این آیین بود. وی گفت: من امروز بی‌دعوت و فقط برای دست‌بوسی حمید حسام آمده‌ام. در این وانفسای ادبیات جنگ که ریل به یک سو می‌رود و واگن‌ها به سوی دیگر، شیوه خاطره‌نگاری حمید حسام نشان می‌دهد که می‌توان متنی به یادگار گذاشت که چراغ راه خاطره‌نویسان باشد. من فقط به خاطر اخلاص قلم و برای دست‌بوسی آمده‌ام.

 

قطره‌ای از محفوظات ذهنی یک رزمنده

مرتضی نادری، معاون گردان تخریب لشکر 32 انصارالحسین (ع) در دوران دفاع مقدس که راوی کتاب «رد پابرهنه‌هاست» نیز در این برنامه اظهار کرد: این کتاب فقط قطره‌ای از محفوظات ذهنی من به عنوان یکی از رزمندگان گردان تخریب است که به قلم حمید حسام نوشته شد.

 

وی با بیان این‌که «حسام» را در همدان به عنوان «چشم بیدار لشگر» لقب داده‌اند، افزود: زحمات حسام در این سال‌ها به این بود که فرمایشات رهبری را درباره ماندگار کردن خاطرات دفاع مقدس اجرا کند و من خداوند را برای داشتن توفیق عمل به این فرمایش رهبر، سپاسگزارم.

 

چه خبر از عملیات تازه «سردار حسام»؟!

حمید حسام، آخرین سخنران این برنامه نیز اظهار کرد: فصل مشترک آیین‌های رونمایی کتاب‌هایی که نوشته‌ام، حضور سردار همدانی بود. امروز او در کنار ما نیست اما روح بر اعمال ما ناظر است. سردار همدانی هر وقت من را می‌دید، می‌پرسید: از عملیات تازه چه خبر؟ او نوشتن کتاب خاطرات رزمندگان را به مثابه یک عملیات جدید می‌دید.

 

وی نوشتن کتاب را بهانه‌ای برای معرفی راویان و خدمات آن‌ها در جبهه‌ها دانست و تاکید کرد: بهتر است آیین‌هایی که برای کتاب‌هایی از این دست برگزار می‌شود، با هدف قدردانی و تجلیل از راوی کتاب برگزار شود. معتقدم کتاب‌ها بعدها جایگاه خود را در جامعه خواهند یافت. آن‌چه مهم است، قدردانی از راویان دفاع مقدس است.

 

نویسنده «سفر به روایت سرفه‌ها» ادامه داد: در مدت دو سال که با راوی کتاب معاشرت داشتم، احساس کردم که جنگ را فقط دیده‌ام و نچشیده‌ام. کار رزمندگان تخریب در آتش زیستن بود. آن‌ها کم سن و سال بودند اما کار تخصصی تخریب را انجام می‌دادند. من نگاه عاشورایی و معرفتی را به این کتاب تزریق نکرده‌ام و این نگاهی بود که راوی داشت. تمامی تصاویر این کتاب به کوشش راوی کتاب تهیه و شرح‌نگاری شده‌اند.

 

در پایان این برنامه با حضور سخنران‌ها از کتاب «رد پابرهنه‌ها» رونمایی شد و سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس با اهدای لوح سپاس، از مرتضی نادری، معاون گردان تخریب لشکر 32 انصارالحسین (ع) در دوران دفاع مقدس تجلیل کرد.

 

 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 

کتاب «رد پابرهنه‌ها» نوشته سردار حمید حسام (خاطرات مرتضی نادر‌محمدی، معاون گردان تخریب، لشکر 32 انصارالحسین )

 

کتابی با روایت‌های عاشورایی از تخریب‌چی‌ها

در «رد پا برهنه‌ها» راوی و نویسنده سعی داشته‌اند تا از یک جمعی حرف بزنند. از شهدا بگویند و البته در این روایت‌ها شهدا را ناظر بر سخنان خود دانسته‌اند.

به گزارش خط هشت ، کتاب «رد پا برهنه‌ها» خاطرات مرتضی نادرمحمدی معاون گردان تخریب لشکر انصارالحسین(ع) همدان است که توسط حمیدحسام جمع آوری و تدوین شده است.

این کتاب دارای 10 فصل است که در هر فصل به بخشی از زندگی و خاطرات راوی پرداخته است که سه مقدمه دارد و در همه مقدمه‌ها یک موضوع مشترک به نام انگیزه جدی برای انتقال فرهنگ معنویت و فرهنگ عاشورایی جبهه وجود دارد. دیدگاه اعتقادی و عاشورایی مشترک نویسنده و راوی به خوبی در فصل، فصل کتاب به چشم می آید.

اولین ویژگی کتاب این نکته است که راوی و نویسنده اعتقادی، مثبت و سفید به جنگ نگاه می کنند و هر دو از قشری هستند که بیشترین بار جنگ را به دوش کشیده اند. رزمنده های که با وجود زخم های در بدن هیچگاه جبهه های نبرد را ترک نمی کردند و هر بار با انگیزه بیشتری به جبهه می آمدند.

در این کتاب نگارنده تلاش کرده است تا خاطرات را خیلی خوب جمع آوری و تدوین نماید. در مقدمه کتاب نویسنده به 2سال تلاش برای جمع آوری خاطرات و صحبت با دوستان تخریب چی سپری کرده است که منجر شده تا بسیاری از روایت ها از زبان بازماندگان تخریب روایت شود. رویکرد اخلاقمدار، اعتقادی و عرفانی به جنگ یکی از ویژگی های مثبت کتاب است که از مقدمه تا پایان کتاب ادامه دارد و خواننده با آن روبرو است.

 

«مرتضی نادرمحمدی» معاون گردان تخریب لشکر انصارالحسین(ع) و روای کتاب «رد پا برهنه‌ها»

روای کتاب که معاون گردان تخریب لشکر انصارالحسین(ع) همدان است در بخش از کتاب به مواجه شدنش با قتلگاهی سخن می گوید که قتلگاه روز عاشورا را برای او تداعی می کند. به تعبیری در این کتاب روایت‌های عاشورایی متعددی وجود دارد که روایتگر مدام در جبهه به دنبال آن ها می گردد. درست است که بن مایه جنگ ما غیر از این نبوده است اما این موضوع در سایر آثار دفاع مقدس کم رنگ‌تر پرداخته شده است اما در این کتاب این موضوع ملموس است.

در این کتاب راوی و نویسنده سعی داشته اند تا از یک جمعی حرف بزنند. نادرمحمدی تلاش داشته است تا از شهدا بگوید و البته در این روایت ها شهدا را ناظر بر سخنان خود دانسته است. در کتابی که حدود 700 صفحه دارد 500 صفحه آن مربوط به متن است و ما بقیه آن تصاویر شهدایی است که متناسب با روایت ها در کتاب چیده شده است.

در «رد پا برهنه‌ها» درباره کار تخریب چی ها که خیلی کم ما درباره آن ها اطلاعات داریم تخصصی حرف زده شده است و به ما می گوید وظیفه یک تخریب چی در جنگ چه بوده است. موضوعات تلخ و ملال آور وجود دارد که یک بحث دل چسب نیست اما با شگردهای که نگارنده انجام داده است به خواننده اجازه داده می شود تا خسته نشود.

 

در این کتاب یک اتحاد و یکپارچکی بین راوی و نویسنده وجود دارد که هر جا در خاطرات تاریخ شفاهی نگارنده و راوی 2 نفر هستند می تواند به کمک جریان داستان بیاید. در این کتاب، گویی نویسنده زبان حال و حس راوی شده است تا بشود به آسانی این شکل روایت ها گفته شود.

کتاب «رد پا برهنه‌ها»، خاطرات مرتضی نادرمحمدی معاون گردان تخریب لشکر انصارالحسین(ع) همدان است که توسط حمیدحسام جمع آوری و تدوین شده و انتشارات صریر وابسته به بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس آن را در تیراژ 1000 جلد به چاپ رسانده است. این کتاب پس از آثاری چون « فقط غلام حسین باش»، «آب هرگز نمی‌میرد»، «وقتی مهتاب گم شد» و «رد پای پابرهنه‌ها» چهارمین اثر حمید حسام است که توسط انتشارات صریر به چاپ رسیده است.

کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» حمید حسام پیش از این در جشنواره جلال آل احمد برترین کتاب بخش مستند شناخته شد و همچنین کتاب «وقتی مهتاب گم شد» این نویسنده در دوسالانه کتاب دفاع مقدس مورد تجلیل قرار گرفت.

منبع: دفاع پرس

  28 خرداد 1395
  2 713

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران