» » 73. احداث مخفیانه جاده

  73. احداث مخفیانه جاده

72. آرایشگر
 
 

انجام عملیات موفق­آمیز فرمانده كل قوا و ثامن الائمه (ع) و چند عملیات کوچک دیگر در سال 1360از سوی رزمندگان اسلام و بیرون راندن دشمنان از برخی مناطق اشغالی این باور را در میان فرماندهان و رزمندگان اسلام قوت می­بخشد که با دست خالی و اتکا به خدای متعال، و با وحدت و یک دلی می­شود بر دشمنان سرتاپا مسلح پیروز شد.

 در ادامه سیر صعودی روند اخراج متجاوزین از کشور، عملیات طریق القدس طراحی و به اجرا گذاشته می­شود.
هدف این عملیات، آزادسازی سوسنگرد و بستان و تأمین مرزهای بین­المللی بود. تاکتیک ویژه در عملیات طریق القدس، عبور سریع از منطقه تپه­های رملی بود که نقش اساسی و تعیین کننده­ای درکسب پیروزی داشت. این ایده، در قرارگاه مشترک سپاه و ارتش از سوی سرلشکر شهید ولی الله فلاحی، فرمانده نیروی زمینی ارتش ارائه شد و مورد توافق فرماندهان دونیرو قرار گرفت.

نيروهاي جهاد سازندگي خراسان كه از پيشقراولان مهندسي جنگ بودند 2 ماه قبل از عمليات يك لودر خراب و از كار افتاده در بيابان­هاي بستان را به اهواز آوردند و در مقر خود در مسير "كوت عبدالله" تعمير كردند. ارتش كه صاحب اين لودر بود گمشده­اش را پيدا كرد و در گيرودار این حوادث، كليد همكاري آنها با جهاد زده شد . ارتش به جهاد پيشنهاد احداث جاده­اي مخفي در دل رمل­ها را داد و در عين ناباوري آنها، جهاد پذيرفت. دو ماه بعد 14 كيلومتر جاده، توسط جهادگران سمنان براي عمليات آماده شد. جاده­اي بر روي رمل­ها كه تسطيح آن و از طرفي مهار رمل­ها از دو طرف و از همه اينها مهمتر حفظ سكوت و اختفا در اطراف دشمن جنبه­هايي از اين معجزه مهندسي بود.

وجود جاده تا نزديكي نقطه رهايي براي حضور نيروهاي پياده و زرهي در مكان مناسب جهت آغاز حمله در منطقه رملي الزامي بود که جهادگران استان سمنان در نهايت اختفا كار احداث جاده را با استفاده ازخاك رسی که از مناطق دیگر منتقل می­شد انجام دادند.

عملیات در نیمه شب هشتم آذر 1360 با عبور از منطقه رملی آغاز شد. دشمن کاملاَ گیج شده بود؛ زیرا عبور نیروهای پیاده از تپه­های رملی را تصور نمی­کرد و این امر را تنها با استفاده از روش هِلی برد امکان­پذیر می­دانست. آنها بسیار غافل­گیر شدند هنگامی که تانک­های ایران را در مقابل خود دیدند.

تجزیه وتحلیل جنگ ایران و عراق،(جنگ؛ بازیابی ثبات)، ج2، ص142-144 و 173- 180.

 
  برگرفته از کتاب " فصل فکرت های نو " تخریبچی دلاور دفاع مقدس آقای دکتر احمد مومنی راد ( صفحه 79) 
  10 فروردین 1402
  106

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران