» » ناشر با وجود تقریظ رهبری کتاب را چاپ نکرد

  ناشر با وجود تقریظ رهبری کتاب را چاپ نکرد

ناشر با وجود تقریظ رهبری کتاب را چاپ نکرد

 

ناشر با وجود تقریظ رهبری کتاب را چاپ نکرد
نویسنده سفرنامه «یار کجاست؟» گفت: با تقریظ رهبر انقلاب، این کتاب را به انتشارات مشعر که وابسته به سازمان حج و زیارت است، بردم ولی آنها راضی نشدند این کتاب را چاپ کنند.
 رحیم مخدومی از نویسندگان کشورمان که به تازگی تقریظ رهبری بر سفرنامه حج وی موسوم به «یار کجاست؟» منتشر شده است، به تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «یار کجاست؟» اشاره کرد و گفت: تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «یار کجاست؟» جدید نیست، بلکه تازگی منتشر شده است. ده سال می‌شود که از این تقریظ مطلع شده‌ام و جالب است که با همین تقریظ این کتاب را بردم انتشارات مشعر که وابسته به سازمان حج و زیارت است ولی آنها راضی نشدند که این کتاب را چاپ کنند. با این کتاب قصه‌ها داشتیم. ابتدا سوره مهر و سپس بعد از آشنایی با سعید عاکف دو نوبت هم انتشارات ملک اعظم چاپ کرد که بعد از راه‌اندازی موسسه رسول آفتاب خودمان به چاپ این کتاب مبادرت کردیم.
 
وی به زمینه این سفر اشاره کرد و گفت: ما از سوی حوزه هنری برای این سفر دعوت شدیم. با جمعی از شعرا، هنرمندان و نویسندگان در این سفر همراه بودیم. علیرضا قزوه (شاعر)، نجفی (فیلمساز) احمد دهقان، بایرامی، غفارزادگان و ... که در مجموع ۱۵ نفر بودیم، به این سفر دعوت شدیم و با توجه به اینکه در این سفر هرکدام از دوستان در حوزه‌های فرهنگی و تخصصی فعالیت داشتند طبیعتا به فکر انعکاس این سفر از طریق توانمندی خود بودند. از آنجا که این سفر برای همه اولین سفر حج بود و یک سفر روحانی بود و تجربه ویژه‌ای به حساب می‌آمد انعکاس آن از همه انتظار می‌رفت و ما هم این سفرنامه را نوشتیم.
 
مخدومی به دلایل عدم رسانه‌ای شدن این تقریظ اشاره کرد و گفت: ما فقط نویسنده بودیم و فاقد رسانه و فقط اثر را به ناشر می‌دادیم و ناشر و مبلغان آن را رسانه‌ای می‌کنند. اگر امروز این کتاب چاپ می‌شود به این علت است که خودمان انتشارات داریم وگرنه در سال‌های قبل در جستجوی ناشر بودیم. فضای حاکم بر این سفر بسیار ویژه بود. در سفر دوم که به خانه خدا مشرف شدم هیچگاه حال و هوای سفر اول به ما دست نداد. این سفر برای من یک حال و هوای خاصی داشت و در یک فضای خاصی قرار گرفتیم و ما را در چنگ خود گرفته بود و ما در آن فضا رها بودیم و هدایت می‌شدیم. این نوشته‌ها صرف اینکه اثر و قلم من باشد نیست و فضای حاکم که جذبه داشت خط می‌داد بعلاوه اینکه جوشش و خروش در درون ما هم تأثیر داشت که منجر به این اثر شد.
 
وی به خاطره‌ای جالب از نوشتن خاطرات حج خود اشاره کرد و گفت: دفتر یادداشت خاطرات ما در حج گم می‌شود. یک ماه تمام در طول سفر نوشتیم و در پایان سفر دفتر ما گم شد. وقتی سوار هواپیما می‌شدم متوجه شدم که دفتر را داخل اتوبوسی که ما را آورده جا گذاشته‌ام. این اتفاق یک تلنگری به ما زد. وقتی برگشتم به ایران از طرف یکی از کاروان‌های ایرانی با من تماس گرفته شد و گفتند که دفتر را پیدا کرده‌ایم و من اصلا امیدی نداشتم که دفترم پیدا شود، زیرا این اتفاق در یک کشور غریبه رخ داده بود. وقتی تماس گرفتند و از دفتر صحبت کردند بسیار شوکه شدم. این سفرنامه تمام آن در طول سفر نوشته شده است.
 
مخدومی به تقریظ رهبری اشاره کرد و گفت: پیدا شدن دفتر چیزی شبیه معجزه بود و اتفاق غیرمنتظره‌ای بود و یکی از شادی‌هایی بود که در طول زندگی بسیار بسیار معدود اتفاق می‌افتد.
 
وی ادامه داد: تقریظ‌نویسی رهبر انقلاب بر کتاب‌های بنده یکی دیگر از اتفاقات ماندگار در زندگی من بوده است. ماندگاری این امر فقط خوشحالی نیست بلکه ما از این تقریظات رهنمود می‌گیریم. نکته به نکته این مطالبی که ایشان می‌فرمایند نقد هم هست و ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم. نکاتی که در مورد همین سفرنامه نیز فرموده‌اند که از آن‌ها به عنوان یک نظر متقن و کارشناسانه که مو لای درز آن‌ها نمی‌رود استفاده می‌کنیم که منجر می‌شود بازگردیم و کتاب را مرور کنیم و ببینیم که در کجا امکان اصلاح و ویرایش وجود دارد و آن را اصلاح کنیم.
 
وی از دلایل عدم انتشار این تقریظ تاکنون ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: از دلایل آن اطلاع ندارم. انتشار تقریظات رهبری دارای سیاست‌هایی است که دفتر ایشان از آن مطلع هستند. به نظرم بیش از چهل تقریظ تاکنون منتشر شده که در یک برنامه‌ریزی منتشر می‌شود

منبع: فارس
  13 مهر 1393
  1 641

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران