» » چهلمین سالگرد دفاع مقدس بر رزمندگان تخریبچی مبارک

  چهلمین سالگرد دفاع مقدس بر رزمندگان تخریبچی مبارک

 

چهلمین سالگرد دفاع مقدس بر رزمندگان تخریبچی مبارک

 

 

"هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً یک امتداد زمانی و فقط یک برهه‌ زمانی نیست؛ بلکه گنجینه‌ عظیمی است که تا مدت‌های طولانی ملت ما می‌تواند از آن استفاده کند، آن را استخراج کند و مصرف کند و سرمایه‌‌گذاری کند."  (مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای)


مبارک باد فرا رسیدن چهلمین سالگرد دفاع مقدس، بر رزمندگان تخریبچی و ملتی که با ایثار و فداکاری، با رشادت و جوانمردی، با جهاد و شهادت، آن دوران نورانی هشت ساله را خلق کرده و شگفتی‌ساز تاریخ شدند. مهاجمین بعثی در روز 31 شهریور سال 1359، وقتی از زمین، هوا و دریا به سرزمین اسلامی ایران یورش آوردند، بر این تصور بودند که به دلیل برخورداری از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های تمامی قدرت‌های جهان و همچنین دولت‌های مرتجع عرب در منطقه، به سرعت در پرتو استراتژی جنگ برق آسا، فاتح جنگ شده و به تمامی اهداف خود خواهند رسید.


صدام و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی‌اش در این تجاوز آشکار، تمامی شرایط را برای رسیدن به یک پیروزی بزرگ با نابودی انقلاب اسلامی و شکست دادن جمهوری اسلامی و اشغال ایران، فراهم می‌دیدند، بنابراین آنان از قدرت بسیج‌کنندگی حضرت امام خمینی (ره) برای دست زدن به یک مقاومت تاریخی در برابر متجاوزین غافل بودند. آری، متجاوزین به کشور اسلامی ایران، درحالی که پیروزی را برای خود قطعی تلقی کرده بودند، اما در همان آغاز تجاوز شکستشان رقم خورد، آنگاه که خمینی کبیر به آرامی خطاب به ملت ایران در واکنش به این تجاوز فرمود: اتفاقی نیفتاده، دزدی آمده و سنگی انداخته، ملت ایران او را تنبیه خواهد کرد. بنابراین می‌توان گفت لحظه تجاوز دشمن، نقطه شروع دفاع مقدس بود که هشت سال به طول انجامید و اکنون این دفاع پر افتخار 40 ساله شده است.


هفته دفاع مقدس آن هم  در 40 سالگی این دفاع، یک فرصت طلایی برای بازخوانی قصه جنگ برای نسل جوان و بهره‌گیری از درس‌ها و عبرت‌های آن دوران برای عبور از شرایط دشوار کنونی و غلبه بر جنگ اقتصادی دشمنان است. بازخوانی و واکاوی دوران دفاع مقدس با رویکرد تبیینی - تحلیلی برای نسل جوان امروز، یک ضرورت تاریخی است. این ضرورت زمانی به درستی درک می‌شود که بدانیم، دشمنان در جریان تحریف واقعیات تاریخ انقلاب اسلامی، از طریق طرح سؤالات، شبهات و ابهامات، برای تحریف قصه جنگ هم تلاش گسترده‌ای را در دستور کار خود قرار داده‌اند.


کلمة تخريب‌، شايد براي آنچه مي‌بايست در وصف آن جوانان و مردان با عظمت نقل کرد‌، عبارت جامعي نباشد. وقتي نوبت به توصيف اين مجموعة استشهادي فداکار مي‌رسد‌، فکر و قلم از يافتن کلمه‌اي که قادر به ترسيم آن حقيقت باشد‌، عاجز مي‌ماند واژة تخريب و نام بچه‌هاي تخريب براي آشنايان جنگ‌، ترسيمي است از نيمه‌هاي تاريک شب. انسان‌هاي شلاق‌زده بر ترس و دلهره‌. لب‌هايي که در زير نور کم فروغ ماه‌، در درون هزاران تلة مرگ‌، مشغول ذکر خداست. دست و پاهايي که براي بر زمين افتادن‌، بي‌تابي مي‌کنند. چشمان زيبايي که با دقت مي‌نگرند و مي‌جويند و براي حفظ ديدگان ديگري بر زمين مي‌افتند.


همة اين‌ها حوادث بي‌فريادي است که صداي آه آن را هم‌، دشمن در چند قدمي نمي‌شنود. معبري که با سرخي خون‌، ترسيم عبور مي‌کند و با ابدان بر زمين افتاده‌، نشان گذاري مي‌شود تخريب يعني نافله‌هاي پشت تله‌هاي مرگ. سجده‌هاي شکر پس از بازگشت‌؛ نه براي زنده ماندن‌، بلکه براي توفيق حيات بخشيدن. تخريب يعني ختم داوطلبانة زندگي خود براي حيات ديگران. تخريب يعني قرائت کميل و عاشورا که با جان خوانده مي‌شد و کمتر عارفي چنين حضور حقيقي را به خود ديده است تخريب قدم زدن در نزديک‌ترين سرزمين خدا مرداني که علي و فاطمه عليه السلام و اولاد مطهرشان به ديدنشان آمدند. سرهاي بر زانو گرفتة ائمه. تخريب يعني خنده‌ِ کشته شده بر لبان فتح شدة مردي در انتهاي معبر. مردان خفته بر طريق مرگ‌، براي عبور بهشتيان به صراط نور.


این ضرورت در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی، به دفعات مورد تأکید قرار گرفته و از آن جمله است که می‌فرمایند من مشتاقم که جوان‌های ما قصه جنگ تحمیلی هشت ساله را بدانند که چه بود. این را بارها گفته‌ایم، افراد هم گفته‌اند و تشریح کرده‌اند؛ اما یک نگاه کلان به این هشت سال با اطلاع از جزئیاتی که وجود داشته است خیلی برای برنامه‌ریزی آینده جوان در روزگار ما مهم است. انتظار آن است که تمامی نخبگان جامعه، اصحاب رسانه و اهل قلم، صاحبان تریبون‌ها و خصوصاً اصحاب هنر به رسالت تاریخی خود در قبال دفاع مقدس در گام دوم عمل کند. باید نسل جوان امروز ایران اسلامی، بداند که چه کسانی و با چه اهدافی جنگ هشت ساله را بر ملت ایران تحمیل کردند. جوانان ما باید بدانند که دشمنان در این تجاوز، چه اهدافی را دنبال می‌کردند. جوانان ما باید با عوامل و علل پیروزی ملت ایران در آن جنگ هشت ساله، به درستی آشنا شده و به رموز دفاع مقدس دست یابند. با اطمینان می‌توان گفت دشمنان با صرف هزینه‌های بسیار زیاد، تلاش می‌کنند تا جوانان ایران‌زمین در شرایط کنونی، با معارف دفاع مقدس آشنا نشوند. از همین روی آنان به شبهه‌افکنی نسبت به دفاع مقدس در مقیاس وسیع روی آورده تلاش می‌کنند ذهن جوان امروز را نسبت به آن دوران بدبین سازند. مجمع پیشکسوتان و رهروان شهدای تخریبچی کشور با درک درست شرایط کنونی و اشراف بر نقشه‌های شوم دشمنان، بر این اعتقاد است که با درس‌آموزی و عبرت گرفتن از دوران پر افتخار دفاع مقدس به راحتی می‌توان تمامی توطئه‌های جبهه استکبار در دهه پنجم انقلاب اسلامی را با شکست مواجه ساخت. از این روی امید آن داریم که تمامی دلسوزان در این مقطع، برای تبیین معارف دفاع مقدس برای نسل جوان کوشش کند.

مجمع پیشکسوتان و رهروان شهدای تخریبچی کشور 

  30 شهریور 1399
  571

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران