» » 10. آرزوی خودکفایی

  10. آرزوی خودکفایی

10. آرزوی خودکفایی

 

هلی­کوپترهای "اچ-43" مدت پانزده سال بود که از رده پروازی کنار گذاشته شده بودند. تیمسار ستاری(2) کار تعمیر و بازسازی آنها را به جمعی از متخصصان یکی از یگان­های نیروی هوایی سپرد. آنها پس از تشکیل چند جلسه، به اتفاق اعلام کردند که قطعات حساس هلی­کوپترها به علت نگهداری در انبارهای رو باز و تأثیر عوامل جوی بر آنها زنگ زده و فرسوده شده‌اند و به هیچ وجه قابلیت بازسازی ندارند.

اعضای کمیسیون به طور شفاهی نظر خود را به اطلاع تیمسار ستاری می‌رسانند. تیمسار که مصرانه تصمیم داشتند این هلی­کوپترها بازسازی شوند، از فرماندهان آن یگان می‌خواهند نتیجه کمیسیون را نوشته و 25 نفر اعضای جلسه زیر آن را امضا کنند.

تیمسار ستاری، چند روز پس از اینکه گزارش مکتوب متخصصان را دریافت کردند، به آشیانه فرماندهی لجستیکی آمدند و ما را جمع کردند و گفتند:

بازسازی هلی­کوپترهای "اچ-43" را به متخصصان فلان یگان سپردیم، ولی آنها نامه نوشتند و گفتند: «چون قطعات فرسوده شده است، این کار غیر ممکن است». شما در بازسازی هواپیمای "تی-33" نشان دادید که حتی از قطعات زنگ زده و از رده خارج شده هم می‌توان بهترین استفاده را برد. با ایمانی که به کار و توانایی شما دارم، می‌خواهم باز سازی "اچ-43" را نیز به شما بسپارم.

ما برای اینکه به تیمسار پاسخ قطعی بدهیم، ابتدا هلی­کوپترها را بازدید کردیم و سپس گفتیم:

این کار شدنی است. ما هم تا جایی که در قدرت­مان باشد، در این زمینه کوتاهی نخواهیم کرد. تنها تقاضایی که داریم، قطعه و لوازم یدکی در اختیارمان گذاشته شود تا وقفه­ای در کار پیش نیاید.

تیمسار از پاسخ مثبت ما بسیار خوشحال شدند و گفتند:

از لحاظ تأمین قطعات مشکلی نداریم. ولی باز جلسه­ای تشکیل می‌دهیم و راه­های رفع موانع احتمالی را بررسی می‌کنیم.

جلسه برگزار شد و طی آن راه­های انجام کار و رفع موانع بررسی شد و ما کار را آغاز کردیم. تیمسار هر روز برای بازدید به آشیانه می‌آمدند و پرسنلی را که بر روی هلی­کوپتر کار می‌کردند، مورد تشویق قرار  می‌دادند.

مقداری که از کار بازسازی گذشته بود، روزی تیمسار تابلویی را آوردند و در جلو در آشیانه نصب کردند. همه پرسنل مشتاق بودند که آن را از نزدیک ببینند. همه به پای تابلو رفتیم و با تعجب دیدیم، تابلویی در کار نیست. تیمسار صورت جلسه کمیسیونی را که 25 نفر از متخصصان زیر آن را امضا کرده بودند، بزرگ کرده و بصورت تابلو در آورده بودند.

این کار تیمسار، انگیزه ما را بیشتر از پیش بالا برد و در حقیقت یک نوع اخطار به کسانی بود که از ابتکار و نوآوری دوری می‌جستند. چرا که پرسنل ما پس از چند ماه تلاش و کوشش اولین فروند از این هلی­کوپترها را برای پرواز آماده ساختند.(3)

1. پاکباز عرصه عشق ص93-94.

2. شهید سرلشکر منصور ستاری. فرمانده نیروی هوایی ارتش.

3. راوی: ناصر فرزدی.

 
 

 کتاب " فصل فکرت های نو " تخریبچی دلاور دفاع مقدس آقای دکتر احمد مومنی راد ( صفحه 22)

 

  22 تیر 1399
  200

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران