» » اجر شجاعت

  اجر شجاعت

اجر شجاعت

 

اجر شجاعت

 در سال 1371منافقين پس از خيانت‌هاي بي‌شماری که به کشور و مردم ايران کردند، به دستور آمريکا مأموريت انهدام صنعت نفت ايران را نیز به عهده گرفتند.
آن‌ها در يکي از اين مأموريت‌ها، چاه شماره 50 حوزه نفتي اهواز[1]را منفجر کردند. عمق ‌ گستره‌ی آتش سوزي به اندازه‌اي بود که امکان نزديک شدن به آن وجود نداشت. بر اثر شدت و حجم شعله‌هاي آتش مجبور شدند مسير جاده‌ی اهواز به اميديه را که از فاصله چند صد متري اين چاه مي‌گذشت، عوض کنند. با دور کردن جاده از چاه شماره‌ی 50 می‌توانستند از آسيب ديدگي مسافران و خودروهاي عبوري جلوگيري کنند.

شرکت‌هاي معتبر بين المللي در پاسخ به درخواست شرکت نفت ايران براي خاموشي آتش اين چاه، پولي را مطالبه کردند که از ارزش ذخيره‌ي نفت آن هم بيشتر بود. اين حادثه به يک موضوع حيثيتي براي جمهوري اسلامي ايران تبديل شده بود.

عزيزالله الماسي با بسيج امکانات موجود در شهر اهواز و در يک عمليات ابتکاري موفق شد آتش اين چاه نفت را خاموش کند و يکي از بي‌نظيرترين عمليات اطفای آتش را در قرن 20 به نام خودش ثبت کند.

او که روزي در جبهه‌ها به دنبال شهادت مي‌دويد و پس از پايان دوران دفاع مقدس غم بزرگ دوري از دوستان شهيدش، او را آزرده خاطر کرده بود. او در هفدهم اسفند ماه1371 در اين عمليات افتخارآفرين به شهادت رسيد تا سندي باشد براقتدار و حضور قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در تمام عرصه ها.
.[1]چاه 50 کویت اهواز که در تاریخ 25 بهمن ماه 1371 توسط منافقین به آتش کشیده‌شد. این چاه یکی از نادرترین فوران‌های نفت در جهان بود که با دارا بودن ویژگی‌هایی مانند فوران70 هزار شبکه، 110متر ارتفاع آتش، 1500درجه سانتی‌گراد حرارت و بیش از 3000 پوند بر اینچ مربع فشار، از پدیده‌های نفتی بوده و هست.(مصاحبه با محمدعلی بهمنی در تاریخ 3/12/1389).( ویراستار)

 
برگرفته از کتاب " انتهای معبر " به کوشش افتخار فرج و سیده نجات حسینی
  12 اسفند 1398
  63

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران