» » روایت نویسنده دفاع مقدس عبدالرضا سالمی نژاد از بنیانگذار واحد تخریب در جنوب سردار شهید علیرضا خیاط ویس (2)

  روایت نویسنده دفاع مقدس عبدالرضا سالمی نژاد از بنیانگذار واحد تخریب در جنوب سردار شهید علیرضا خیاط ویس (2)

روایت نویسنده دفاع مقدس عبدالرضا سالمی نژاد از بنیانگذار واحد تخریب در جنوب سردار شهید علیرضا خیاط ویس (2)

 

شهر ويس

 

در 15 كيلومترى شمال شرق اهواز شهرى به نام ويس قرار دارد كه داراى قدمت تاريخى فراوانى مى‏باشد. اين شهر كه داراى وسعتى حدوداً 182 هكتار مى‏باشد در سال 1376 به شهر تبديل شده و هم اكنون جمعيتى بالغ بر بيست هزار نفر را در خود جاى داده است و چهارده آبادى را در حوزه استحفاظى خود قرار داده كه از خدمات اين شهر استفاده مى‏كنند.

گفته مى‏شود كه هسته اوليه شهر به علت وجود قدمگاه يكى از صحابه پيامبر اكرم‏ صلى الله عليه وآله وسلم به نام اويس قرنى در محدوده اطراف شهر و بازار فعلى كه مسجد جامع نيز در آن قرار گرفته، شكل گرفته است و به تدريج باعث گسيل جمعيت به اين نقطه شده است. در مورد وجه تسميه ويس مى‏توان گفت اين نام از قدمگاه حضرت اويس قرنى گرفته شده است كه حرف اول آن حذف گرديده و به ويس معروف شده است.

مسجد جامع و مكتب خانه قديمى شهر از بناهاى تاريخى اين شهر مى‏باشد كه هويت خاصى به اين ديار داده اند.

توسعه شهر كه در يك پروسه زمانى نسبتاً طولانى صورت گرفته، به دليل عبور رودخانه كارون از سمت غربى شهر و همچنين وجود جاده اهواز- مسجدسليمان در شرق آن باعث گرديده كه شهر به صورت خطى و به موازات رودخانه كارون و جاده كشيده شود.

مجموع اراضى اين محدوده حدود 11400 هكتار است كه حدود سه چهارم از اين اراضى زير كشت سالانه و بقيه به صورت آيش در سالهاى اخير رونق بهترى يافته است، باقى مى‏ماند.

گندم، جو، برنج، حبوبات، يونجه، علوفه، نباتات جاليزى و ساير سبزيجات، محصولات اين اراضى بوده و نوع کشت آبى و ديم هستند كه بخش مهمى از شغل مردم اين شهر را تشكيل مى‏دهند. به طور سنتى در بسيارى از خانوارهايى كه به فعاليت كشاورزى مشغول مى‏باشند دامپرورى و پرورش طيور نيز به چشم مى‏خورد.

يكى از بزرگترين نيروگاه‏هاى حرارتى ايران به نام رامين در محدوده اين شهر قرار داشته و تعداد زيادى از مردم در آن جا و ديگر صنايع از جمله چرم‏سازى، كارتن سازى، گونى بافي، ساخت بلوك‏هاى سيمانى و... شاغل مى‏باشند.

زمستان‏هاى كوتاه و معتدل و تابستان‏هاى گرم و طولانى از خصوصيات آب و هوايى اين منطقه مى‏باشد.

بر اساس مطالعات آمارى كه انجام شده حدود60 درصد مردم ساكن شهر ويس، عرب زبان و40 درصد بقيه عمدتاً فارس هستند.

در بين فارسى زبان ها، شوشترى‏ها حدود30 درصد را به خود اختصاص داده و بقيه از اقوام مختلف به ويژه لرها مى‏باشند. در مجموع مى‏توان گفت بيش از10 طايفه مختلف در اين شهر ساكن مى‏باشند. ولى مرز خاصى نمى‏توان بين محلات از نظر قومى قائل شد.

ويس در دوران دفاع مقدس، پذيراى تعداد فراوانى از جنگزدگان جنگ تحميلى رژيم بعث عراق بوده است كه خانواده‏هاى بسيارى از اين جنگزدگان، مهمان خانواده‏ ها و منازل اهل ويس بودند و تعدادى نيز در شمال غربى شهر ساكن بوده‏اند كه در حال حاضر، بخشى از آنها در آن محل باقى مانده‏اند. از نظر مذهب تمامى ساكنان اين شهر، مسلمان و شيعه هستند.

 با شروع انقلاب اسلامى به رهبرى حضرت امام خمينى (ره)، مردم انقلابى و مسلمان اين شهر همگام با حركت‏هاى مردمى به تظاهرات و راهپيمايى، عليه رژيم شاه پرداخته و به خاطر نزديكى شهر ويس به اهواز حركت هاى انقلابى فعال تر و با هماهنگى بيشتر انجام مى‏گرفت. تشكيل بسيج در مسجد جامع شهر پس از گذشت زمان كوتاهى از فرمان حضرت امام(ره)، در آذر ماه 1358، از مهمترين اقداماتى بود كه جوانان شهر را دور خود گرد آورد و آموزه‏هاى دينى و انقلابى را در کنار آموزش نظامي به آنها انتقال داد. با شروع جنگ تحميلى، مردم انقلابى شهر از پير و جوان، خرد و كلان هر كسى به نوعى خود را در مقاومت عليه اشغالگران مسؤول مى‏دانست و در يارى رساندن به رزمندگان اسلام از هيچ كوشش دريغ نورزيد.

حضور داوطبانه بيش از 150 نفر از جوانان شهر در جبهه‏ هاى جنگ به صورت فعال و تقديم 47 شهيد سرافراز  و 9 آزاده به پيشگاه اسلام از افتخارات اين شهر مى‏باشد. گسترش حوزه مقاومت بسيج ويس و تشكيل پايگاه هاى مختلف در شهر و روستاهاى اطراف آن براى آموزش و سازماندهى جوانان و جمع آورى و ارسال هداياى مردمى به جبهه‏ هاى جنگ از مهمترين اقدامات مردم در طول دفاع مقدس مى‏باشد. اهداى خودرو تويوتا، مقادير زيادى طلا و جواهرات، پول نقد به منظور تأمين منابع مالي براي جنگ و حجم فراوانى از مواد غذائى از مهمترين كمك‏هاى مردمى به جبهه‏ هاى جنگ مى‏باشد.

برپايى اردوگاهى در كنار شهر به ميزبانى مردم مهماندوست ويس براى اسكان جنگ زدگان شهرهاى مورد تجاوز رژيم بعث عراق، نمايش اوج عشق و ايثار و مهمان نوازى اين مردم بوده كه به همين جهت پس از جنگ بسيارى از آن خانواده‏ها اين ديار را ترك نكردند و هم اكنون خود را اهل ويس و جزيى از مردم متدين آن مى‏دانند.

ارتباط ويژه علمايى همچون حضرت آيت اللّه موسوى جزايرى، امام جمعه محترم اهواز و نماينده ولى فقيه در استان خوزستان و آيت اللّه شفيعى، مرحوم آيت اللّه العظمي مرعشى نجفي، مرحوم آيت اللّه آل طيب و مرحوم آيت اللّه سبط النبى و حضور مكرر آنها در اين شهر باعث گرديد كه اين شهر پس از شهر شوشتر دارالمؤمنين و محل پرورش روحانيان و مبلغان دينى گردد.

تربيت بيش از 20 نفر روحانى و اشتغال به تحصيل تعداد زيادى از جوانان در دانشگاههاى سراسر كشور از ديگر افتخارات علمى اين شهر بوده كه به بالا بردن سطح معلومات عمومى شهر كمك شايانى نموده است.

 برگرفته از کتاب " سردار آتش " نوشته عبدالرضا سالمی نژاد

  28 دی 1398
  109

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران