» » ماجرای آخرین معبر «قهرمان میدان مین» در خرمشهر

  ماجرای آخرین معبر «قهرمان میدان مین» در خرمشهر

 

ماجرای آخرین معبر «قهرمان میدان مین» در خرمشهر

 

 
 
 
ماجرای آخرین معبر «قهرمان میدان مین» در خرمشهر

میدان مین
وقتی انسان گرفتار میدان مین می‌شود، وحشت می‌کند زیرا تصور می‌کند هر لحظه ممکن است با انفجار مین زندگی‌اش خاتمه یابد و یا دست و پایش قطع شود. وقتی یک تخریب چی مسئولیت قبول می‌کند، دیگر هیچ چیز جلودار او نیست.

«شهید حمید شری زاده» به قهرمان میدان مین معروف بود. سید عباس بحرالعلوم، رزمنده و جانباز دفاع مقدس با معرفی این شهید والامقام می‌گوید: «شهید حمید شری‌زاده مانند برادران خود ناجی، جلیل و هادی شجاع و نترس بود، او قهرمان ژیمناستیک بود. حمید قهرمان میدان مین و یک تخریب چی شجاع بود. جثه ای کوچک اما قلبی بزرگ داشت، او از خود گذشت. برای حمید واژه ترس معنا و مفهومی نداشت. وقتی یک تخریب چی این مسئولیت را قبول می‌کند، دیگر هیچ چیز جلودار او نیست زیرا فقط ایثار و ازخودگذشتگی می‌بیند. وقتی انسان گرفتار میدان مین می‌شود، وحشت می‌کند زیرا تصور می‌کند هر لحظه ممکن است با انفجار مین زندگی‌اش خاتمه یابد و یا دست و پایش قطع شود.

پس از آزادی خرمشهر کنار رودخانه کارون رفتم، ناگهان در پشت منطقه "عباره" (منطقه‌ای در شرق خرمشهر به سمت آبادان) متوجه شدم در میدان مین گوجه‌ای گرفتار شدم، باران مین‌ها را زیر و رو کرده بود. فقط سر مین‌ها که مثل تشتک سیاه بود، معلوم بود. به دلهره و وحشتی عجیب گرفتار شدم، هر آن ممکن بود، پایم قطع شود، فقط با قرائت آیة الکرسی و به طور معجزه آسا از  میدان مین خارج شدم. این وحشت را فقط وقتی احساس می‌کنی که با آن روبرو شوی. اما حمید این گونه نبود. حمید یک تخریب چی بود که راه خود را انتخاب کرده بود، برای همین مطمئن القلب بود و مثل شیر به جنگ مین‌ها می‌رفت.او با ایمان، شجاعت و درایت مین‌ها را تکه پاره می‌کرد.

شب عملیات ماموریت پیدا کرد که معبری را برای عبور رزمندگان باز کند. با بسم الله و در حالی که وضو داشت، به میدان مین رفت. خنثی کردن مین‌ها حدود سه ساعت طول کشید، به انتهای معبر رسیده بود که ناگهان به مینی تله شده، برخورد کرد. حمید می‌خواست، آن را از سر راه رزمندگان بردارد که با انفجار آن و با ندای یا ایتهاالنفس المطمئنة ارجعی الی ربک الراضیة المرضیة آسمانی شد و به خیل شهدای بی ادعا پیوست.»
  13 آذر 1396
  1 037

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران