» » روایت تخریبچی دلاور بهروز خدری از شهید علی اکبر علی پور فرمانده تخریب تیپ 72 محرم

  روایت تخریبچی دلاور بهروز خدری از شهید علی اکبر علی پور فرمانده تخریب تیپ 72 محرم

زندگینامه شهید علی اکبر علی پور فرمانده تخریب تیپ 72 محرم
 

سپاه آبادان

آشنایی ما برمی‌گردد به سال58 و زمانی که من وارد سپاه شدم. اکبر جزو اولین نیروهای سپاه پاسداران آبادان و از نفرات کادر تشکیل‌دهنده‌ی اولیه‌ی سپاه بود. از همان روزها او مربی آموزش بود.

انسانی متواضع، متفکر، آرام، اهل سکوت و بسیار موقر و متین بود. عصبانیتی در رفتارش به یاد ندارم.  به جز هنگامی که با سستی در کار و عدم دقت، جان نیرویی به خطر می‌افتاد. در امر آموزش و مأموریت‌های محوله به نیروها بسیار سخت‌گیر و جدی بود.

ایده‌ی تشکیل واحد تحقیقات نظامی را من و اکبر به فرماندههان دادیم که این پیشنهاد مورد تشویق قرار گرفت و به اجرا درآمد.

معمولاً بعد از انجام عملیات وقتی به سنگرهای عراق یا تانک‌های غنیمتی سرکشی می‌کردیم، یک سری اسناد و مدارک را می‌دیدیم که به طور مثال شامل جزواتی بود به نام مدیریت توسعه نبرد. بعد از مطالعه‌ی این جزوات متوجه شدیم عراق بعد از هر عملیات،  نقاط قوت و ضعف نیروهای ما را آنالیز می‌کند، روش حمله‌ی ما و واکنش خودشان را ارزیابی و ایرادات را بیان کرده و راهکار می‌دهد.

آن‌ها گروه‌های مطالعاتی پیشرفته‌ای داشتند که مسائل موردنیاز را گوشزد کرده و رهنمودهای لازم را ارائه می‌دادند. بعد از تشکیل واحد تحقیقات نظامی ما نیز این مدارک را جمع‌آوری، ترجمه و تفکیک کرده و به عنوان منابع آموزشی و یا حتی گاهی اطلاعاتی از آن‌ها استفاده می‌کردیم.

راوی : بهروز خدری
 

 برگرفته از کتاب " انتهای معبر " به کوشش افتخار فرج و سیده نجات حسینی صفحه 139
  23 آبان 1400
  22

  ویژه نامه ها

  لینک دوستان

  نظرسنجی

نظرشما در موردمحتوا و قالب بندی سایت معبر نور چیست؟


  اوقات شرعی

  یاد یاران